£699
699
.9920
The Acid 260 Allroad is designed to fire your young adventurer's imagination. With its included mudguards, lighting system and kickstand, it's fully equipped for everything from the streets of your neighbourhood to family trail expeditions. The Suntour suspension fork helps keep the rubber side down with added comfort and control, while Shimano's easy-shifting 24-speed gears have the range to help your youngster conquer any climb. Where will it take them next?
About the frame: We don't pull punches with our kids' range. The Stereo 120 Rookie features exactly the same kind of hydroformed frame tubes as our adult bikes, carefully honed into two perfectly proportioned smaller frame sizes. The short linkage, covered pivots and smooth suspension kinematics are straight from the renowned Stereo 120's playbook. Internal cable routing reduces maintenance down-time, and we fitted a replaceable gear hanger in case of accidents. Your young trail explorer is going to be stoked on this...
Pay in 3 instalments of £233.33* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £294
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2022 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Grey, orange |
| Condition | Brand new |
| carriers | ACID |
| cassette | Shimano CS-HG200, 13-32T |
| chain | KMC CU8.3 |
| chainring | 42x34x24T |
| crankset | Shimano FC-TY301, 42x34x24, 170mm |
| extras | Mudguard: ACID 26inch |
| fork | SR Suntour SF18 XCE, 80mm |
| frame | Aluminium Lite 6061 |
| front derailleur | Shimano FD-TY700 |
| handlebar | Cube Aluminium Lite, 660mm Grips: Cube Grips |
| headset | Cube A-Headset |
| hub front | Shimano DH-3D32 Hub Dynamo |
| hub rear | Cube Aluminium |
| lighting | Front: LED 15 Lux Rear: LED Steady Light |
| pedal | Cube Kid |
| rear derailleur | Shimano RD-TX800, 8-Speed |
| rims | Cube ACE17, 24H |
| saddle | Cube Kid |
| seatpost | Cube Aluminium Lite, 27.2 x 300mm |
| shifters | Shimano ST-TX800 |
| stem | Cube Aluminium Lite |
| tyres | Cube IMPAC Smartpac 26x2.1 |
| MPN | 42372026 |
| PNUM | 17726 |
| PRICE | £699.99 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.