£2099
The Attain GTC Race is designed to be as comfortable as it is fast. The ideal year-round training bike, we`ve equipped it with the legendarily reliable Shimano 105 2x11 gears and matching hydraulic disc brakes - and there`s provision to fit mudguards, too. Continental Grand Sport Race SL tyres on a CUBE Aero Disc wheelset with wider rims ensure all-weather grip and control, and CUBE finishing components and a Natural Fit saddle complete the package.
Performance and comfort aren't mutually exclusive. In fact, for endurance racing comfort is a real advantage. That's the reason the Attain GTC frame's advanced carbon construction includes ?ro Flex Stays and a full carbon fork, which help reduce fatigue from road shock and vibration. A tapered head tube and big-volume down tube ensure pedalling efficiency and steering precision, and internally routed cables complement the frame's sleek looks. It looks fast, because it is fast.
GTC Monocoque Twin Mold Technology, Road Comfort Geometry
.Pay in 3 instalments of £699.67* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £882
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2021 |
| Category | Road Bike |
| Colour | Carbon, flash-yellow |
| Condition | Brand new |
| brake levers | Shimano 105 ST-R7020 |
| cassette | Shimano CS-R7000, 11-32T |
| chain | Shimano CN-HG601-11 |
| chainring | 50X34T |
| crankset | Shimano 105 FC-R7000, 50x34T, 170mm 50-53cm, 172.5mm 56-58cm, 175mm 60-62cm |
| extras | Handlebar tape: CUBE Grip Control |
| fork | CUBE CSL Race, Full Carbon, 1 1-8-in-1 1-4-in Tapered |
| frame | GTC Monocoque Twin Mold Technology, Road Comfort Geometry |
| front derailleur | Shimano 105 FD-R7000, 31.8mm Clamp |
| handlebar | CUBE Compact Race Bar |
| headset | VP, Top Integrated 1 1-8-in, Bottom Integrated 1 1-4-in |
| rear derailleur | Shimano 105 RD-R7000-DGS, 11-Speed |
| saddle | Natural Fit Nuance Lite |
| seat clamp | CUBE Screwlock, 31.8mm |
| seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm not dropper |
| stem | CUBE Performance Stem SL, 31.8mm |
| tyres | Conti Grand Sport Race SL, 28-622 |
| wheelset | CUBE RA 0.8 Aero Disc |
| MPN | 47720050 |
| PNUM | 16676 |
| PRICE | £2099.00 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Kevin Boyle | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. The bike is great, I have gained an significant improvement in avg speed already. The service I recieved when buying the bike was exceptional, call before dispatch, fast delivery and in perfect condition. Absolutely fantastic experience | |||||
| Mr John Chapman | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 10 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.6 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.