£1799
1799
.0048
A bicycle is the most efficient means of getting from A to B on the planet. With the Kathmandu SLX by CUBE, we`ve even gone a little further in reducing our impact - by using sustainable materials in the manufacture of its front light, and recycled PET to make the mudguards. Schwalbe`s fast-rolling Marathon Mondial tyres and Shimano`s slick, reliable Cues 2x11 gears help speed you towards your destination, and there`s a set of powerful Shimano Cues hydraulic disc brakes to ensure you can always slow and stop safely. The comfortable, easy-to-adjust RockShox Paragon Gold air suspension fork makes long days in the saddle a pleasure. And, with the Integrated Carrier 3.0, mudguards, lighting set and kickstand, you`ve everything you need for low-impact, low-carbon travel.
Frame description
CUBE design expertise is the name of the game for the Kathmandu`s Trapeze frame. Its Integrated Carrier 3.0 is designed to work seamlessly with our ACID mudguard. We`ve fitted a flat mount for the rear disc brake - it also accommodates the kickstand - and used Smooth Welding to give the frame joints a tidy, organic appearance. But it`s not all about looks. We also equipped the rear end with a thru-axle and added a tapered head tube for improved rigidity and steering precision, even when fully laden. With Internal Cable Routing to complement the frame`s clean lines, we reckon we`ve thought of everything. Just don`t forget your toothbrush.
Pay in 3 instalments of £599.67* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £756
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Hybrid |
| Colour | Solareclipse Gold |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano BB-MT501, 68mm BSA |
| carriers | ACID Integrated Carrier 3.0, CUBE Adapter Compatible |
| cassette | Shimano Cues CS-LG700, 11-45T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 46x32T |
| chainset | KMC xGlide |
| crankset | Shimano Cues FC-U8000, Hollowtech ll, 46x32T, Chainguard |
| extras | Bell: Reich Cycle Bells Ringsound |
| fork | RockShox Paragon Gold, RL, 65mm |
| frame | Aluminium Superlite, Trekking Comfort, Integrated Carrier 3.0, Double Butted |
| front derailleur | Shimano Cues FD-U8010, Top Swing, 31.8mm |
| grips | ACID Travel Comfort |
| handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 680mm |
| headset | VP Integrated, Top 1 1/8-inch, Bottom 1 1/2-inch |
| hub front | ACID PL-8, 32H, QR, Centerlock |
| hub rear | Shimano FH-TC500-HM, 12mm Through Axle, Centerlock |
| kickstand | ACID FM Pure Kickstand |
| lighting | Front: CUBE IQ-XS-Friendly N Plus Rear: ACID Mudguard Rear Light PRO-D, 6V, AC |
| mudguards | ACID 56 Integrated Carrier 3.0 |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rear derailleur | Shimano Cues RD-U8020, 11-Speed |
| rims | ACID EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| saddle | ACID Sequence Pro 170 |
| seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm Dropper: no |
| shifters | Shimano Cues SL-U8000, Rapidfire-Plus |
| stem | CUBE Performance Stem SLX, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe Marathon Mondial, Pro Evolution, 47-622 |
| MPN | 162801T46 |
| PNUM | 20863 |
| PRICE | £1799.00 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Dr Katharine Ganly | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Great bike,m | |||||
| Mr Mike Park | 7.3 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent customer services, start to finish! Thanks guys | |||||
| Mrs Sandra Obrien | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Would like to thank Damian Harris cycles for outstanding service I had been looking for ages for my requirements there stock was fabulous had what I needed after few emails to Joe his knowledge and expertise was top notch advised me on which was best for me | |||||
| Mr Michael Allison | 8 | ||||
| Previous model reviewed. Customer service was very good and the bike arrived swiftly.No complaints. | |||||
| Mr Bruce Srawley | 7.3 | ||||
| Mr Mariusz Brzozowski | 10 | ||||
| Mr Charles Graham | 7.8 | ||||
| Feel | 8 |
| Quality | 9 |
| Ride | 8 |
| Value | 8 |
| Overall rating | 8.3 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | (in) | Size | (cm) |
| 4' 10" - 5' 1" | 147 - 155 | 13 - 14 | XS | 47 - 49 |
| 5' 1" - 5' 5" | 155 - 165 | 15 - 16 | S | 50 - 52 |
| 5' 5" - 5' 9" | 165 - 175 | 17 - 18 | M | 53 - 54 |
| 5' 9" - 6' 0" | 175 - 183 | 19 - 20 | L | 55 - 57 |
| 6' 0" - 6' 3" | 183 - 191 | 21 - 22 | XL | 58 - 61 |
| 6' 3" - 6' 6" | 191 - 198 | 23 - 25 | XXL | 61 - 63 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.