£1599
1599
.00The Stereo ONE22 is deservedly one of our most popular mountain bikes. It`s comfortable, versatile and great fun. For the pint-sized Stereo ONE22 Rookie we took all these traits and packaged them in a kid-friendly size for your junior trail explorer. The easily adjustable Suntour air suspension adds both comfort and control. Wide-ranging Shimano 1x11 gears are both simple to use and legendarily reliable. And we fitted powerful hydraulic disc brakes because, well, you can`t put a price on safety. It all adds up to family smiles for miles.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Actionteam |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano BB-MT500PA, 92mm Pressfit |
| cassette | Shimano Cues CS-LG400, 11-50T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 32T |
| chainset | KMC xGlide |
| crankset | Shimano Cues FC-U6000-1, 32T |
| fork | SR Suntour XCR32 LO-R Air, Tapered, 15x110mm, 120mm |
| frame | HPA Ultralight, Advanced Hydroform, Triple Butted, ETC 4-Link |
| grips | ACID Disrupt, Soft Compound |
| handlebar | CUBE Rise Trail Bar, 760mm |
| headset | VP Tapered, Top Zero-Stack 1 1/8-inch OD 44mm, Bottom Zero-Stack 1 1/2-inch OD 56mm |
| rear derailleur | Shimano Cues RD-U6000-GS, 11-Speed |
| saddle | ACID Venec Lite |
| seatpost | CUBE Performance Post, 31.6mm Clamp: CUBE Screwlock, 34.9mm |
| shifters | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire Plus |
| shock | SR Suntour Edge R 190x45mm Show hardware: Top: 40x8mm, Bottom: 22x8mm |
| stem | CUBE Performance Stem SLX, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe Nobby Nic, Addix Performance, Kevlar, 2.4 |
| wheelset | ACID Pro 25, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| MPN | 852600S |
| PNUM | 21140 |
| PRICE | £1599.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.