£699
699
.0020
Pay in 3 instalments of £233* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £294
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Black |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Feimin FP.B908N BB73, square taper |
| cassette | Shimano CUES CS-LG400-11, 11-50T |
| chainset | KMC Xglide |
| crankset | Prowheel C10Y-NW Steel 30T |
| fork | Suntour XCT30-HLO, Black Stanchions, Reb. Adj., Lockout, 100mm travel |
| frame | Contrail Alloy 6061 Custom Butted Tubing, BSA73, Internal Cable Routing, QR Axle 5x135mm, replaceable hanger |
| handlebar | HL MTB-AL-312BT, 720mm, black, 12mm rise DDK Grip |
| headset | Syncros OE Press Fit, 1 1/8 ZS56-62mm |
| hub front | Formula DC-19 FQR Disc |
| hub rear | Formula DC-25 8s RQR Disc |
| pedal | Feimin FP-803 |
| rear derailleur | Shimano CUES RD-U6000-SGS Shadow Type, 11 Speed |
| rims | Alexrims X-20 Disc 32H, black |
| saddle | DDK Saddle |
| seatpost | Seatpost: HL SP C212 |
| shifters | Shimano CUES SL-U6000-11, 2 way release |
| stem | HL TDS-C342-8FOV, 10?, 31.8, Black |
| tyres | Front: Maxxis Rekon Race, 2.4, DUAL, 60PTI Rear: Maxxis Rekon Race, 2.4, DUAL, 60PTI |
| wheelset | Spokes: 14 G, stainless, black |
| MPN | 4256330001010 |
| PNUM | 21426 |
| PRICE | £699.00 |
| Available now | |
| See sizes for availability & dates |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.