£4599
4599
.00| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Carbon black purple |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | SRAM DUB PF 92 MTB Wide, shell 41x92mm |
| cassette | SRAM Eagle XS 1270 V2 Transmission 10-52 |
| chainset | SRAM CN Eagle 70 Transmission Chainguide: SCOTT custom |
| crankset | SRAM Eagle 70 Transmission DUB, 55mm CL, 34T |
| extras | Accessories: Syncros IS Matchbox Kit |
| fork | Marzocchi Z1, Rail 3 , LSC-LSR adjustable, 15x110mm, 44mm offset, Tapered steerer, 170mm travel |
| frame | Ransom Carbon HMF Mainframe with Alloy 6061 Swingarm Integrated Suspension Technology, 6 Link kinematic, Adjustable head angle Syncros Cable Integration System BB92, UDH Interface, 12x148mm with 55mm Chainline, MX Ready |
| handlebar | Syncros Hixon 2.0 Alloy 6061 D.B. Size S & M 12mm Rise, Size L & XL 20mm Rise, back sweep 8?, 780mm Syncros AM lock-on grips |
| headset | Syncros - Acros Angle adjust & Cable Routing HS System +-0.6? head angle adjustment ZS56/28.6 - ZS56/40 MTB |
| hub front | Formula SCT-1905, 110x15mm, thru axle |
| hub rear | Formula SCT-1910 148x12mm thru axle, sealed bearings |
| rear derailleur | SRAM Eagle 70 Transmission 12 Speed |
| rims | Alexrims MD30 Disc, 32H black, 30mm, Tubeless Ready |
| saddle | Syncros Tofino 2.0 Crmo Rails |
| seatpost | Seatpost: Syncros Duncan Dropper Post 1.5S, Travel Adjust, 31.6mm |
| shifters | SRAM Eagle 70 Trigger |
| shock | Marzocchi Bomber Air, Scott Custom Tuned, Comp & Reb adjust, T205x65mm, 170mm travel |
| stem | Syncros AM 2.0 Syncros Cable Integration System 4? rise, 6061 Alloy, 31.8mm, 40mm |
| tyres | Front: Schwalbe Magic Mary 29x2.5, Trail, Radial, Ultra Soft, Tubeless ready Rear: Schwalbe Albert 29x2.5, Gravity, Radial, Soft, Tubeless ready |
| wheelset | Spokes: Stainless Black 15G, 1.8mm |
| MPN | 4255778317010 |
| PNUM | 21218 |
| PRICE | £4599.00 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.