£3999
3999
.0068
The trail won`t know what hit it. The AMS ONE11 C:68X Pro 29`s super-light carbon chassis with around 110mm of rear- and 120mm of front-wheel travel puts you firmly in control. A RockShox Recon Gold fork pairs with a Deluxe Select+ shock to take care of the bumps. Shimano`s matchless XT 1x12 gears put the right ratio for any scenario at your fingertips, while a Newmen Performance 30 wheelset shod with Maxxis Forekaster 2.4in tyres gets your power to the trail. And Magura MT Thirty hydraulic disc brakes keep your speed in check - because power is nothing without control, right?
Pay in 3 instalments of £1333* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £1,680
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Electric-Orange Carbon |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano BB-MT500PA, 92mm Pressfit |
| cassette | Shimano SLX CS-M7100, 10-51T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 32T |
| chainset | Shimano CN-M6100 |
| crankset | Shimano XT FC-M8100, 32T, Boost |
| fork | RockShox Recon Gold RL Air, Tapered, 15x110mm, 120mm |
| frame | C:68X® Monocoque Advanced Twin Mold Technology, FSP 4-Link, Boost 148, UDH™ |
| grips | ACID Disrupt, Soft Compound |
| handlebar | Newmen Evolution SL 318.25, 760mm |
| headset | ACROS Integrated, Top 1 1/8-inch, Bottom 1 1/2-inch, Fiber Inserts for Angle Adjustment |
| rear derailleur | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| saddle | ACID Nuance Lite |
| seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 30.9mm Clamp: CUBE Screwlock, 34.9mm |
| shifters | Shimano XT SL-M8100-R |
| shock | RockShox Deluxe Select+, 190x42.5mm Show hardware: Front: 26x8mm, Rear: 30x8mm |
| stem | Newmen Evolution 318.4, 31.8mm |
| tyres | Maxxis Forekaster, MaxxTerra/EXO, Tubeless Ready, 2.4 WT |
| wheelset | Newmen Performance 30 light/base, 28/28 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| MPN | 834100L |
| PNUM | 20733 |
| PRICE | £3999.00 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.