£2499
2499
.0043
The Aruba Hybrid is the environmentally friendly Bosch-powered e-bike to appeal to your inner fashionista, but its beauty is far more than skin deep. The Easy Entry frame is comfortable to ride, with a practical step-through design that`s ideal for everyday use and won`t cramp your style. The sturdy carrier is a handy way to carry whatever you need with you. The chain guard, mudguards, lighting system and kickstand mean you`re all set for any eventuality. And, of course, the powerful Bosch Performance motor and low maintenance Shimano 5-speed hub gears make light work of any journey, backed up by strong and dependable Shimano hydraulic disc brakes to help keep you safe in any weather.
Frame description
Chic and good-looking it may be, but the Aruba Hybrid`s design detail is every bit as cool. Our PowerTube design incorporates the 600Wh Bosch battery inside the frame for miles of worry-free pedalling, and its head-turning elegance is finished with our Smooth Welding technique for an organic flow to the frame`s lines. We fitted a 1.5in head tube because it`s strong, safe and improves steering accuracy for easy, intuitive handling. There`s a semi-integrated luggage carrier, and Easy Entry does exactly what it says, making access simple for any rider. And everything is colour-coded, because obviously.
Pay in 3 instalments of £833* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £1,050
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Papaya Creme |
| Condition | Brand new |
| battery | Bosch PowerTube 600 Charger: Bosch 2A |
| carriers | ACID SIC 2.0 RILink |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 38T |
| chainset | KMC Z610 |
| crankset | ACID Trekking Hybrid, 38T |
| extras | Bell: CUBE Classic Remote: Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| fork | SR Suntour NEX-E25, 50mm |
| frame | Aluminium Superlite, Comfort Ride Geometry, Premium Comfort And Safety, Semi-Integrated Carrier, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing |
| grips | CUBE Retro |
| handlebar | CUBE Comfort Shape Bar |
| headset | ACROS AZF-1035, ICR Integrated Cable Routing, Top Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm, Bottom Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm, HIC |
| hub front | Shimano HB-QC400, QR, Centerlock |
| hub rear | Shimano Nexus SG-C7000-5D, 5-Speed, Centerlock |
| kickstand | ACID FM Pure Kickstand |
| lighting | Front: Trelock Bike-i Retro Ebike, 12V, DC Rear: CUBE Edge IC 2.0 Rear LED, 12V, DC |
| motor | Bosch Drive Unit Performance Line 75Nm BDU33 |
| mudguards | ACID 50 BB-Mount |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rims | CUBE SX24, Disc, 36H |
| saddle | CUBE Retro |
| seatpost | CUBE Performance Post, 30.9mm Dropper: no |
| shifters | Shimano Nexus SL-C7000-5, Revoshift |
| stem | CUBE Comfort City Stem, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe Motion Big Apple, K-Guard, 50-622 |
| MPN | 114760EE42 |
| PNUM | 20744 |
| PRICE | £2499.00 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.