£1299
1299
.0023
The Editor Pro FE has everything you need for urban life. Full-length mudguards, to help keep you drier and cleaner throughout the year. A sturdy luggage carrier, so you`ve a means of carrying what you need. Hub dynamo-powered lights, so that you can see and be seen. And a kickstand, to make parking simple. Fast-rolling and grippy Schwalbe 55mm Road Cruiser Plus tyres connect you to the road, and the C:62 carbon fork is the perfect companion for the elegant, lightweight aluminium frame. With its quiet, clean and dependable belt-driven Shimano hub gears and powerful all-weather Shimano hydraulic disc brakes, this is a bike that`s ready to take the hard work out of getting across town.
Frame description
City life can be demanding, so the Editor FE comes fully equipped for any journey with our Semi Integrated Carrier 2.0, full-length mudguards, a kickstand and a dynamo-powered lighting set. Designed around the low maintenance of a clean, quiet belt drive, the lightweight double-butted aluminium frame - inspired by our 29er mountain bike hardtails - features carefully crafted tube joints for an almost seamless, organic appearance. Fully integrated cable routing complements the pared-back aesthetic, and the light and svelte C:62 carbon fork is the perfect accompaniment. It`s everything you need to thrive in the city.
Pay in 3 instalments of £433* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £546
Pay with Cycle Scheme
| Availability | Available to pre-order |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Hybrid |
| Colour | Mineral-Blue Chrome |
| Condition | Brand new |
| carriers | ACID SIC 2.0 RILink |
| chainset | Belt: Gates CDN, 120T |
| extras | Bell: Reich Cycle Bells Ringsound |
| fork | CUBE TK Disc, C:62® Full Carbon, Taper, Flat Mount, 12x100mm |
| frame | Aluminium Superlite, Urban 29, Taper, Double Butted |
| grips | ACID Travel |
| handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 680mm |
| headset | ACROS AZF-1035, ICR Integrated Cable Routing, Top Zero-Stack 1 1/2 ZS 56mm, Botttom Zero-Stack 1 1/2 |
| hub front | ACID PL-7, Hub Dynamo, 12x100, Centerlock |
| hub rear | Shimano Nexus SG-C6001-8D, 8-Speed |
| kickstand | ACID FM Pure Kickstand |
| lighting | Front: ACID PRO-D 100 Rear: ACID Pro-D SIC 2.0 |
| mudguards | ACID 57 SIC 2.0 |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rims | ACID EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| saddle | Natural Fit Sequence |
| seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm Dropper: no |
| shifters | Shimano Alfine SL-S503 |
| stem | CUBE Performance Stem SLX, FPI-Link, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe Road Cruiser Plus, ActiveL, 55-622 |
| MPN | 15521046 |
| PNUM | 20793 |
| PRICE | £1299.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Dr Katharine Ganly | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Great bike,m | |||||
| Mr Mike Park | 7.3 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent customer services, start to finish! Thanks guys | |||||
| Mrs Sandra Obrien | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Would like to thank Damian Harris cycles for outstanding service I had been looking for ages for my requirements there stock was fabulous had what I needed after few emails to Joe his knowledge and expertise was top notch advised me on which was best for me | |||||
| Mr Michael Allison | 8 | ||||
| Previous model reviewed. Customer service was very good and the bike arrived swiftly.No complaints. | |||||
| Mr Bruce Srawley | 7.3 | ||||
| Mr Mariusz Brzozowski | 10 | ||||
| Mr Charles Graham | 7.8 | ||||
| Feel | 8 |
| Quality | 9 |
| Ride | 8 |
| Value | 8 |
| Overall rating | 8.3 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | (in) | Size | (cm) |
| 4' 10" - 5' 1" | 147 - 155 | 13 - 14 | XS | 47 - 49 |
| 5' 1" - 5' 5" | 155 - 165 | 15 - 16 | S | 50 - 52 |
| 5' 5" - 5' 9" | 165 - 175 | 17 - 18 | M | 53 - 54 |
| 5' 9" - 6' 0" | 175 - 183 | 19 - 20 | L | 55 - 57 |
| 6' 0" - 6' 3" | 183 - 191 | 21 - 22 | XL | 58 - 61 |
| 6' 3" - 6' 6" | 191 - 198 | 23 - 25 | XXL | 61 - 63 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.