£1999
1999
.00Fully equipped means what it says: a carrier for your possessions, mudguards to help keep you dry, hub dynamo-powered lights so you can see and be seen, and a kickstand for parking. At the heart of all this practicality is the Editor SLX FE`s unapologetically elegant aluminium frame with full C:62 carbon fork - a taut, nimble and inspiring combination for urban cycling. The 11-speed Shimano Alfine hub, driven by a clean and quiet Gates carbon belt, offers a huge range of gears as well as quiet operation and low maintenance. And, with Schwalbe Motion Big Apple 55mm tyres and powerful Shimano hydraulic disc brakes, you can slow and stop safely whatever the weather throws at you.
Frame description
City life can be demanding, so the Editor FE comes fully equipped for any journey with our Semi Integrated Carrier 2.0, full-length mudguards, a kickstand and a dynamo-powered lighting set. Designed around the low maintenance of a clean, quiet belt drive, the lightweight double-butted aluminium frame - in a familiar Trapeze format - features carefully crafted tube joints for an almost seamless, organic appearance. Fully integrated cable routing complements the pared-back aesthetic, and the light and svelte C:62 carbon fork is the perfect accompaniment. It`s everything you need to thrive in the city.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Hybrid |
| Colour | Amoolite Reflex |
| Condition | Brand new |
| carriers | ACID SIC 2.0 RILink |
| chainset | Belt: Gates CDX, 120T |
| crankset | Gates S301 CDC, 45.5mm Beltline |
| extras | Bell: Knog Oi |
| fork | CUBE TK Disc, C:62® Full Carbon, Taper, Flat Mount, 12x100mm |
| frame | Aluminium Superlite, Urban 29, Taper, Double Butted |
| grips | ACID Travel |
| handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 680mm |
| headset | ACROS AZF-1035, ICR Integrated Cable Routing, Top Zero-Stack 1 1/2 ZS 56mm, Botttom Zero-Stack 1 1/2 |
| hub front | ACID PL-7, Hub Dynamo, 12x100, Centerlock |
| hub rear | Shimano Alfine SG-S7001, 11-Speed |
| kickstand | ACID FM Pure Kickstand |
| lighting | Front: ACID PRO-D 100 Rear: ACID Pro-D SIC 2.0 |
| mudguards | ACID 57 SIC 2.0 |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rims | ACID EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| saddle | Natural Fit Sequence |
| seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm Dropper: no |
| shifters | Shimano Alfine SL-S700 |
| stem | CUBE Performance Stem SLX, 31.8mm |
| tyres | Front: Schwalbe Motion Big Apple, PerfL, 55-622 |
| MPN | 155411T46 |
| PNUM | 20801 |
| PRICE | £1999.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Dr Katharine Ganly | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Great bike,m | |||||
| Mr Mike Park | 7.3 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent customer services, start to finish! Thanks guys | |||||
| Mrs Sandra Obrien | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Would like to thank Damian Harris cycles for outstanding service I had been looking for ages for my requirements there stock was fabulous had what I needed after few emails to Joe his knowledge and expertise was top notch advised me on which was best for me | |||||
| Mr Michael Allison | 8 | ||||
| Previous model reviewed. Customer service was very good and the bike arrived swiftly.No complaints. | |||||
| Mr Bruce Srawley | 7.3 | ||||
| Mr Mariusz Brzozowski | 10 | ||||
| Mr Charles Graham | 7.8 | ||||
| Feel | 8 |
| Quality | 9 |
| Ride | 8 |
| Value | 8 |
| Overall rating | 8.3 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | (in) | Size | (cm) |
| 4' 10" - 5' 1" | 147 - 155 | 13 - 14 | XS | 47 - 49 |
| 5' 1" - 5' 5" | 155 - 165 | 15 - 16 | S | 50 - 52 |
| 5' 5" - 5' 9" | 165 - 175 | 17 - 18 | M | 53 - 54 |
| 5' 9" - 6' 0" | 175 - 183 | 19 - 20 | L | 55 - 57 |
| 6' 0" - 6' 3" | 183 - 191 | 21 - 22 | XL | 58 - 61 |
| 6' 3" - 6' 6" | 191 - 198 | 23 - 25 | XXL | 61 - 63 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.