£2999
2999
.0080
A great bike should fit easily into your busy life - and that`s what we had in mind when we developed the Fold Hybrid Comfort. Combining the power of Bosch`s Smart System Performance motor and a 545Wh battery with the convenience of a sophisticated, easy-to-use folding design, it makes light work of any journey and stows into a compact form for storage or transport. Powerful hydraulic disc brakes help keep you safe in all weathers, while Shimano`s simple, tough and almost maintenance-free 5-speed Nexus hub gears have the range you need. And the included rear carrier - and optional front carrier - make it easy to take everything you need with you. With mudguards, a sturdy kickstand and a rugged carrying handle, it has everything you need.
Frame description
When we set out to design our foldable Bosch e-bike, we wanted it to set new standards for flexibility, mobility and functionality. The fact that it also looks great is no coincidence, because form often follows function. With its clever folding mechanism and integrated carry handle, the Fold Hybrid is easy to store or transport in an efficient, space-saving size and shape. The 545Wh battery sits neatly behind the seat tube, and Bosch`s Smart System gives you more control via the eBike Flow app. Simple saddle and handlebar adjustments mean it`s quick to set up for almost any rider height. We included mudguards, a really stable kickstand and a sturdy rear carrier. And an optional front carrier - plus a wide range of bags and baskets that attach quickly and simply via innovative mechanisms - make it simple to carry whatever you need along for the ride. You`ll wonder how you ever managed without it.
Pay in 3 instalments of £999.67* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £1,260
Pay with Cycle Scheme
| Availability | Available to pre-order |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Sea-Grey Reflex |
| Condition | Brand new |
| battery | Bosch PowerPack 545 Charger: Bosch 2A |
| carriers | ACID 20-inch Semi-Integrated Carrier, ACID RILink Adapter Compatible |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 46T |
| chainset | Belt: Gates CDX, 118T |
| crankset | ACID Trekking Hybrid, 46T |
| extras | Bell: Easy Bell Remote: Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| fork | Aluminium Rigid Fork, 20-inch |
| frame | Aluminium Superlite, Comfort Ride Geometry, Semi-Integrated Carrier, Front-Carrier Ready, Slider Dropout, Integrated Folding Technology, Carrying Handlebar |
| grips | ACID Travel Comfort Gripshift |
| handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 680mm, 25.4mm |
| headset | ACROS AZF-1038, Top Zero-Stack 1 1/8-inch ZS 44mm, Bottom Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm |
| hub front | Shimano HB-QC300, QR, Centerlock |
| hub rear | Shimano Nexus SG-C7000-5D, 5-Speed, Centerlock, Nut |
| kickstand | Two Leg Kickstand |
| lighting | Front: ACID Front Light PRO-E 60 X-Connect, 12V, DC Rear: ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC |
| motor | Bosch Drive Unit Performance Line 75Nm BDU34 |
| mudguards | ACID 75, BB-Mount |
| pedal | Folding Pedal, Aluminium |
| rims | ACID EX30, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| saddle | ACID Sequence Pro 160 |
| seatpost | Satori Sorata 34,9mm, 280mm -440mm telescoping seatpost Dropper: no |
| shifters | Shimano Nexus SL-C7000-5, Revoshift |
| stem | Cube Folding Stem, Adjustable Length, 25,4mm Clamp |
| tyres | Schwalbe Super Moto-X, Double Defense, 62-406 |
| MPN | 12010020 |
| PNUM | 20807 |
| PRICE | £2999.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
Mountain bike sizing for this model, with the available sizes shown alongside the guide.
Start with rider height, then adjust for reach, standover and riding style.
| Rider height | Frame size suggested | ||
|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.