£2099
2099
.0056
It`s the detail that makes the Kathmandu SLT from CUBE so special. It`s designed to be comfortable, which is why we began by fitting a smooth RockShox Paragon Gold air suspension fork. The sturdy elegance of the Integrated Carrier 3.0 is matched by the straightforward practicality of the ACID mudguards, lighting set and kickstand. Powerful Shimano Cues hydraulic disc brakes work with the smooth-rolling and grippy Schwalbe Marathon Mondial tyres to bring you safely to a halt, whatever the weather. And the icing on the cake is Shimano`s Cues Di2 Q`Auto 1x11 gears, which shift automatically as you pedal... so you`re always in the right gear. Powered by a simple rear hub dynamo system, there`s no need for you to do anything... but ride. Freedom on two wheels...
Frame description
Attention to detail is a CUBE obsession. That`s why, with the Kathmandu`s Integrated Carrier 3.0, we designed it to work seamlessly with our ACID mudguard. We`ve fitted a flat mount for the rear disc brake - it also accommodates the kickstand - and used Smooth Welding to give the frame joints a tidy, organic appearance. But it`s not all about looks. We also equipped the rear end with a thru-axle and added a tapered head tube for improved rigidity and steering precision, even when fully laden. With Internal Cable Routing to complement the frame`s clean looks, we reckon we`ve thought of everything. Just don`t forget your toothbrush.
Pay in 3 instalments of £699.67* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £882
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Hybrid |
| Colour | Duskwood Goblin |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano BB-MT501, 68mm BSA |
| carriers | ACID Integrated Carrier 3.0, CUBE Adapter Compatible |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 40T |
| chainset | KMC xGlide |
| crankset | Shimano Cues FC-U8000, 40T |
| extras | Bell: Reich Cycle Bells Ringsound |
| fork | RockShox Paragon Gold Air, 65mm, Lockout |
| frame | Aluminium Superlite, Trekking Comfort, Integrated Carrier 3.0, Double Butted |
| grips | ACID Travel Comfort |
| handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 680mm |
| headset | VP Integrated, Top 1 1/8-inch, Bottom 1 1/2-inch |
| hub front | ACID PL-8, 32H, QR, Centerlock |
| hub rear | Shimano Cues QAuto Di2, 32H, Centerlock |
| kickstand | ACID FM Pure Kickstand |
| lighting | Front: CUBE IQ-XS-Friendly N Plus Rear: ACID Mudguard Rear Light PRO-D, 6V, AC |
| mudguards | ACID 56 Integrated Carrier 3.0 |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rear derailleur | Shimano Cues QAuto Di2, 11-Speed |
| rims | ACID EX25, 32H, Disc, Tubeless Ready |
| saddle | ACID Sequence Pro 170 |
| seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm Dropper: no |
| stem | CUBE Performance Stem SLX, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe Marathon Mondial, Pro Evolution, 47-622 |
| MPN | 16290050 |
| PNUM | 20860 |
| PRICE | £2099.00 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Dr Katharine Ganly | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Great bike,m | |||||
| Mr Mike Park | 7.3 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent customer services, start to finish! Thanks guys | |||||
| Mrs Sandra Obrien | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Would like to thank Damian Harris cycles for outstanding service I had been looking for ages for my requirements there stock was fabulous had what I needed after few emails to Joe his knowledge and expertise was top notch advised me on which was best for me | |||||
| Mr Michael Allison | 8 | ||||
| Previous model reviewed. Customer service was very good and the bike arrived swiftly.No complaints. | |||||
| Mr Bruce Srawley | 7.3 | ||||
| Mr Mariusz Brzozowski | 10 | ||||
| Mr Charles Graham | 7.8 | ||||
| Feel | 8 |
| Quality | 9 |
| Ride | 8 |
| Value | 8 |
| Overall rating | 8.3 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
Hybrid sizing for this model, with the available sizes shown alongside the guide.
Start with rider height, then adjust for reach, standover and riding style.
| Rider height | Frame size suggested | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | (in) | Size | (cm) |
| 4' 10" - 5' 1" | 147 - 155 | 13 - 14 | XS | 47 - 49 |
| 5' 1" - 5' 5" | 155 - 165 | 15 - 16 | S | 50 - 52 |
| 5' 5" - 5' 9" | 165 - 175 | 17 - 18 | M | 53 - 54 |
| 5' 9" - 6' 0" | 175 - 183 | 19 - 20 | L | 55 - 57 |
| 6' 0" - 6' 3" | 183 - 191 | 21 - 22 | XL | 58 - 61 |
| 6' 3" - 6' 6" | 191 - 198 | 23 - 25 | XXL | 61 - 63 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.