£899
899
.00The Nulane Pro takes a little inspiration from several of our bike series. Gravel ruggedness, road pace and touring practicality all combine in a bike that`s easy to live with and almost endlessly versatile. With wide-ranging and easy-shifting Shimano Cues 1x9 gears, the right ratio for any scenario is a click or two away. Fast-rolling 40mm Schwalbe tyres cope equally well with urban streets or country roads, and powerful hydraulic disc brakes work well in any weather conditions. With a comfortable full carbon fork keeping you pointed in the right direction, it`s all you need for work or for play.
Frame description
The Trapeze version of our versatile Nulane looks familiar, and there`s a reason for that - it`s comfortable, practical and easy to mount and dismount. But that`s not the whole story, because the detail is important, too. Superlite double-butted aluminium frame tubes and a full carbon fork help keep the weight down. There are mounting points for simple mudguard and front and rear carrier upgrades. And the thru axles front and rear are a technical touch that you`ll appreciate, because they keep the handling safe, secure and predictable whether you`re carrying a load or not.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Hybrid |
| Colour | Grey Chrome |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano BB-RS500PB, Pressfit |
| cassette | Shimano Cues CS-LG300, 11-46T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 40T |
| chainset | KMC xGlide |
| crankset | ACID Gravel Pro, 40T |
| fork | CUBE TS Disc, Full Carbon, Taper, Flat Mount, 12x100mm |
| frame | Aluminium Superlite Trekking Sport, Flat Mount Disc, 12x142mm, AXH |
| grips | ACID Travel |
| handlebar | CUBE Flat Race Bar, 660mm |
| headset | VP Z-t, Top Zero-Stack 1 1/8-inch OD 44mm, Bottom Integrated 1 1/4-inch |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rear derailleur | Shimano Cues RD-U4000-GS, 9-Speed |
| saddle | ACID Nuance Lite |
| seatpost | CUBE Performance Post, 27.2mm Dropper: no |
| shifters | Shimano Cues SL-U4010- Rapidfire-Plus |
| stem | CUBE Performance Stem SLX, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe G-One Comp, ActiveL, 40-622 |
| wheelset | ACID EX25, 28H, Disc, Tubeless Ready |
| MPN | 156201T47 |
| PNUM | 20913 |
| PRICE | £899.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Dr Katharine Ganly | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Great bike,m | |||||
| Mr Mike Park | 7.3 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent customer services, start to finish! Thanks guys | |||||
| Mrs Sandra Obrien | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Would like to thank Damian Harris cycles for outstanding service I had been looking for ages for my requirements there stock was fabulous had what I needed after few emails to Joe his knowledge and expertise was top notch advised me on which was best for me | |||||
| Mr Michael Allison | 8 | ||||
| Previous model reviewed. Customer service was very good and the bike arrived swiftly.No complaints. | |||||
| Mr Bruce Srawley | 7.3 | ||||
| Mr Mariusz Brzozowski | 10 | ||||
| Mr Charles Graham | 7.8 | ||||
| Feel | 8 |
| Quality | 9 |
| Ride | 8 |
| Value | 8 |
| Overall rating | 8.3 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | (in) | Size | (cm) |
| 4' 10" - 5' 1" | 147 - 155 | 13 - 14 | XS | 47 - 49 |
| 5' 1" - 5' 5" | 155 - 165 | 15 - 16 | S | 50 - 52 |
| 5' 5" - 5' 9" | 165 - 175 | 17 - 18 | M | 53 - 54 |
| 5' 9" - 6' 0" | 175 - 183 | 19 - 20 | L | 55 - 57 |
| 6' 0" - 6' 3" | 183 - 191 | 21 - 22 | XL | 58 - 61 |
| 6' 3" - 6' 6" | 191 - 198 | 23 - 25 | XXL | 61 - 63 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.