£3699
This product is out of stock.
The good news is, we can recommend similar models!
Your next bike is just a phone call away
A race bike demands attention to detail, and the Nuroad C:62 Race delivers that in spades. The C:62 carbon frame and fork are sleek and comfortable even over longer distances, as you`d expect, but they also feature mounting points for mudguards and carriers - so no matter how long the race, or how tough the conditions, you can set it up your way. The Shimano GRX Di2 2x12 gears deliver epic range and precise shifts on demand, every time, while the GRX crankset with built-in power meter makes it possible to access essential performance data. Newmen Advanced SL X.R. 36 wheels roll on Schwalbe 45mm G-One RS Pro tyres and are held in check by Shimano GRX hydraulic disc brakes. And, to ensure you`re always in control, we fitted a one-piece carbon cockpit. It`s definitely ready. Are you?
Frame description
The Nuroad C:62 frame takes everything we know about carbon frames and repackages it in a format that`s perfect for gravel racing. There`s ample frame clearance for tyres up to 50mm (45mm with mudguards), so you can easily change tyres to suit your needs. An integrated seat clamp, semi-integrated cable routing and one-piece carbon cockpit complement the frame`s elegant, organic appearance. The C:62 carbon fork has two carrier mounting positions, and the frame will also accept a rear carrier and mudguard. And the overall weight for all this? Just 1,150g for a mid-sized frame. So it`s tough, but also extremely light. The ideal basis for a new approach to gravel racing.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Gravel |
| Colour | Nebula Blue |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano SM-BB71-41B, 86mm Pressfit |
| brake levers | Shimano GRX Di2 ST-RX825 |
| cassette | Shimano Ultegra CS-R8101, 11-34T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 48x31T |
| chainset | Shimano CN-M8100 |
| crankset | Shimano GRX FC-RX820-2, Hollowtech II, 48x31T, 4iiii Precision 3+ Powermeter one side |
| fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/8-inch - 1 1/2-inch Tapered, Integrated Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| frame | C:62® Advanced Twin Mold Technology, Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, 12x142mm, UDH™ |
| front derailleur | Shimano GRX Di2 FD-RX825-F |
| handlebar | Tape: ACID Bartape CC 3.0 |
| headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2-inch w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4-inch |
| rear derailleur | Shimano GRX Di2 RD-RX825, 12-Speed |
| saddle | ACID Nuance SLT X |
| seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm Dropper: no |
| stem | Integrated bar/stem: ICR Cockpit System, Integrated Cable Routing, Aero Spacer System, Garmin Mount Interface |
| tyres | Schwalbe G-One RS Pro, TLR, 45-622 |
| wheelset | Newmen Advanced SL X.R.36 Carbon, 24/24 Spokes, 12x100mm/12x142mm, Tubeless Ready |
| MPN | 130400L |
| PNUM | 20975 |
| PRICE | £3699.00 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.