£4299
This product is out of stock.
The good news is, we can recommend similar models!
Your next bike is just a phone call away
There`s exceptional CUBE design detail in the Nuroad C:62 SLX`s C:62 carbon frame and fork, but you`ve probably already noticed the Zipp 303 XPLR S wheels... so let`s talk about those. Gravel-specific and with a deep rim designed to provide a measurable aero advantage at typical race speeds, we shod them with Schwalbe`s fast-rolling 45mm G-One RX Pro tyres and added Sram`s Force AXS hydraulic disc brakes. Rugged, reliable shifting is served up by Sram`s GX Eagle 1x12 Transmission, and there`s a Sram Force crankset with built-in power meter so that you can keep an eye on your performance. Let`s ride...
Frame description
The Nuroad C:62 frame takes everything we know about carbon frames and repackages it in a format that`s perfect for gravel racing. There`s ample frame clearance for tyres up to 50mm, so you can easily change tyres to suit your needs. An integrated seat clamp, semi-integrated cable routing and one-piece carbon cockpit complement the frame`s elegant, organic appearance, and the C:62 carbon fork has two carrier mounting positions. And the overall weight for all this? Just 1,150g for a mid-sized frame. So it`s tough, but also extremely light. The ideal basis for a new approach to gravel racing.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Gravel |
| Colour | Rhodonite Orange |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Sram DUB Road Wide, Pressfit |
| brake levers | Sram Force AXS E1 |
| cassette | Sram XS-1295, 10-52T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 40T |
| chainset | Sram X0 Eagle™ Transmission |
| crankset | Sram Force XPLR E1, Powermeter Spindle, Dub, 40T, |
| fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/8-inch - 1 1/2-inch Tapered, Integrated Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| frame | C:62® Advanced Twin Mold Technology, Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, 12x142mm, UDH™ |
| handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm Tape: ACID Bartape CC 3.0 |
| headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2-inch w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/4-inch |
| rear derailleur | Sram GX Eagle AXS™ Transmission, 12-Speed |
| saddle | ACID Nuance SLT X Carbon |
| seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm Dropper: no |
| stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| tyres | Schwalbe G-One RX Pro, TLR, 45-622 |
| wheelset | ZIPP 303 XPLR S, 24/24 Spokes, 12x100mm / 12x142mm, Tubeless Ready |
| MPN | 130510L |
| PNUM | 20978 |
| PRICE | £4299.00 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.