£1499
1499
.0026
Built for fun and safe control on even challenging trails, the Reaction TM Pro has your back - and the progressive frame geometry is just the start. Time-served riders will recognise the fact that the 140mm fork is wearing the legendary Marzocchi Bomber Z2 name, and there`s a reason for that - no other fork model did more to raise the tough riding bar over the years. Strong Newmen Performance 30 wheels are shod with Continental Kryptotal 2.4in tyres, so you can keep the rubber side down and pointing in the right direction. Powerful Shimano hydraulic disc brakes feature a 203mm rotor up front, for better stopping power even in tricky conditions. And Shimano`s 1x12 Deore gears serve up flawless shifts, time after time. Add the remote dropper post, and it`s the complete trail package.
Frame description
There`s more than one way to get down a tough trail, and the Reaction TM proves the point. With a 65? head angle, 73.5? seat tube angle and a low standover, it`s designed to be stable and reassuring when the trail is throwing questions at you and you`re not sure of the answer. Short chainstays tuck the rear wheel under the rider for tight handling and superior traction, and there`s plenty of clearance to run tyres up to 2.5in. Stealth dropper routing is standard, of course, as is a UDH hanger for future-proof gearing. And we included a durable moulded chainstay protector for quiet descents, plus an ISCG chain guide to keep everything on track.
Pay in 3 instalments of £499.67* or in 30 days.
Available on all full price items.
We accept Cycle Scheme
Save up to £630
Pay with Cycle Scheme
| Availability | In stock |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Blue-Violet Black |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Prowheel BSA PW-MB68 |
| cassette | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| chainring | Guide*thirteen Vario Upper Crankset c-ring sizes: 32T |
| chainset | KMC X12 |
| crankset | Shimano FC-MT511, 32T, Boost |
| fork | Marzocchi Bomber Z2, Sweep Adjust, 140mm |
| frame | Aluminium Lite, Trail Motion Geometry, AMF, Internal Cable Routing, Tapered Headtube, ISCG05, Boost 148, UDH™ |
| grips | ACID Disrupt, Soft Compound |
| handlebar | Newmen Evolution SL 318.25, 780mm |
| headset | VP Integrated, Top 1 1/8-inch, Bottom 1 1/2-inch |
| rear derailleur | Shimano Deore RD-M6100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| saddle | ACID Venec Lite |
| seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 30.9mm Dropper: yes |
| shifters | Shimano Deore SL-M6100, Rapidfire-Plus |
| stem | Newmen Evolution 318.4, 31.8mm |
| tyres | Front: Conti Kryptotal Front, Enduro Soft, Tubeless Ready, 2.4 Rear: Conti Kryptotal Rear, Enduro Soft, Tubeless Ready, 2.4 |
| wheelset | Newmen Performance 30 light/base, 28/28 Spokes, 15x110mm / 12x148mm, Tubeless Ready |
| MPN | 144200L |
| PNUM | 21085 |
| PRICE | £1499.00 |
| Available now |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.