£3799
3799
.00The Stereo Hybrid ONE22 Race 800 is our trail-taming explorer, built with you in mind. With its powerful Bosch CX motor, 800Wh battery and Purion 200 controller, it has the capacity to take you further and higher. A RockShox Psylo Silver RC fork and Deluxe Select R shock keep the grippy Schwalbe 2.6in tyres firmly glued to the trail, and strong Shimano hydraulic disc brakes ensure you`re always in control. The icing on the cake is Shimano`s legendarily reliable XT 1x12 transmission, which puts the right gear for any scenario literally at your fingertips. Where will it take you next?
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Electric-Blue White |
| Condition | Brand new |
| battery | Bosch PowerTube 800 Charger: Bosch 2A |
| cassette | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| chainring | Guide: Reverse Flip-Guide E-Chain Guide, Direct Mount, I-Plate Crankset c-ring sizes: 38T |
| chainset | KMC e12 |
| crankset | ACID MTB Hybrid Pro, 38T |
| extras | Remote: Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| fork | RockShox Psylo Silver RC Air, Tapered, 15x110mm, Lockout, 120mm |
| frame | Aluminum Superlite, Gravity Casting Technology, Efficient Comfort Control, FSP 4-Link, Agile Comfort Geometry, Boost 148, UDH™, Full Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, Kickstand/Fender/Carrier Mounting Points, Integrated Seatclamp |
| grips | ACID Hybrid Perform |
| handlebar | CUBE Rise Trail Bar 35 |
| headset | ACROS AZF-1034, ICR Integrated Cable Routing, Top Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm, Bottom Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm, X-Connect Interface |
| motor | Bosch Drive Unit Performance Line CX max. 100Nm BDU38 |
| pedal | ACID PP MTB |
| rear derailleur | Shimano XT RD-M8100-SGS, ShadowPlus, 12-Speed |
| saddle | ACID Venec EMTB Plus 145 |
| seatpost | CUBE Dropper Post, Handlebar Lever, Internal Cable Routing, 31.6mm |
| shifters | Shimano Deore SL-M6100-R, Rapidfire Plus |
| shock | RockShox Deluxe Select R, 185x52.5mm, Rebound Adjust, Trunnion Mount Show hardware: Top: 54mm Trunnion Mount, Bottom: 22.2x8mm |
| stem | CUBE Performance Stem E-MTB 35, FPI-Link |
| tyres | Schwalbe Smart Sam, Active, 2.6 |
| wheelset | ACID SLX 30, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| MPN | 101210L |
| PNUM | 21092 |
| PRICE | £3799.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.