£2399
2399
.00Who wouldn`t want to have some freewheeling adventures in their life? With its rugged practicality and included accessories the Nuride Hybrid Performance 600 opens the joy of two-wheeled travel to almost everyone. There`s a suspension fork and wide, grippy Schwalbe tyres for a comfortable ride, even on rougher roads and tracks. Powerful Shimano hydraulic disc brakes ensure safe slowing and stopping, whatever the weather. We included all the accessories you`re ever likely to need - including a carrier, mudguards, lights and kickstand - because you never know what might happen tomorrow. And the icing on the cake, of course, is the powerful Bosch Performance motor with 600Wh battery and easy-to-use Shimano Cues 10-speed gears, to help speed you on your way.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Mountain Bike |
| Colour | Slapgrey Black |
| Condition | Brand new |
| battery | Bosch PowerTube 600 Charger: Bosch 2A |
| carriers | ACID Semi-Integrated Carrier, ACID RILink Adapter Compatible |
| cassette | Shimano Cues CS-LG300, 11-48T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 38T |
| chainset | KMC eGlide |
| crankset | ACID MTB Hybrid Pro, 38T |
| extras | Bell: Easy Bell Remote: Bosch Purion 200 with Integrated Display |
| fork | SR Suntour X32 NLO, Tapered, 15x110mm, 100mm |
| frame | Aluminium Superlite, Gravity Casting Technology, Efficient Comfort Geometry, Boost148, UDH™, Fully Integrated Battery, Advanced Internal Cable Routing, Kickstand/Fender/Carrier Mounting Points |
| grips | ACID Hybrid Tour |
| handlebar | CUBE Comfort Trail Bar, 720mm |
| headset | ACROS AZF-1035, ICR Integrated Cable Routing, Top Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm, Bottom Zero-Stack 1 1/2-inch ZS 56mm, HIC |
| kickstand | ACID FM Pure Kickstand |
| lighting | Front: ACID Front Light PRO-E 60 X-Connect, 12V, DC Rear: ACID Mudguard Rear Light PRO-E, 12V, DC |
| motor | Bosch Drive Unit Performance Line 75Nm BDU34 |
| mudguards | ACID 65 BB-Mount |
| pedal | ACID PP Trekking |
| rear derailleur | Shimano Cues RD-U6000-GS, 10-Speed |
| saddle | ACID Sequence 180 |
| seatpost | CUBE Performance Post, 31.6mm |
| shifters | Shimano Cues SL-U6000, Rapidfire-Plus |
| stem | CUBE Performance Stem Pro, 31.8mm |
| tyres | Schwalbe Smart Sam, ActiveL, 57-622 |
| wheelset | ACID Pro 25, 32/32 Spokes, 15x110mm/12x148mm, Tubeless Ready |
| MPN | 110101T46 |
| PNUM | 20955 |
| PRICE | £2399.00 |
| Feel | Quality | Ride | Value | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Mr Will Moule | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Absolutely love the One77. Stable, aggressive, and insanely confidence-inspiring on descents, yet climbs better than expected. Powerful motor, great range, and bombproof components. A true no-compromise e-enduro beast. | |||||
| Mr Jason Gaunt | 9.3 | ||||
| Previous model reviewed. Cube make good bikes, I purchased this after purchasing two cube adult bikes last year. At last my son should e able to keep up in the forest now. | |||||
| Mr Ben Wallace-Hadrill | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Really pleased with the bike and service I received | |||||
| Mr Paul Loraine | 10 | ||||
| Previous model reviewed. Very helpful over the phone. Always cheerful and willing to help. I also appreciated the phone call to say bike is on its way. | |||||
| Mr Martyn Montgomery | 7.8 | ||||
| Previous model reviewed. Excellent service very friendly staff. | |||||
| Mr Darren Spencer | 10 | ||||
| Feel | 10 |
| Quality | 9 |
| Ride | 10 |
| Value | 10 |
| Overall rating | 9.5 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
| RIDER HEIGHT | FRAME SIZE SUGGESTED | |||
|---|---|---|---|---|
| (ft - in) | (cm) | Size | (in) | |
| 4' 10" - 5' 2" | 148 - 158 | XS | 13 - 14 | |
| 5' 2" - 5' 6" | 158 - 168 | S | 15 - 16 | |
| 5' 6" - 5' 10" | 168 - 178 | M | 17 - 18 | |
| 5' 10" - 6' 1" | 178 - 185 | L | 19 - 20 | |
| 6' 1" - 6' 4" | 185 - 193 | XL | 21 - 22 | |
| 6' 4" - 6' 6" | 193 - 198 | XXL | 23 - 24 |
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.