£1999
1999
.00Simplicity is good for a backwoods bicycle, but simplicity needn`t mean compromise. The Nuroad C:62 ONE`s full carbon frame and fork - light, elegant, functional and equipped with mounting points for mudguards and carriers - are just the start. We fitted a Newmen Performance Gravel 25 gravel wheelset shod with Schwalbe 45mm G-One R Pro tyres for the best combination of weight, grip and durability. Then we added Shimano GRX hydraulic disc brakes, for excellent control in any weather. And finished with the functional excellence of Shimano`s GRX 1x12 gears, for a huge range of ratios literally at your fingertips. It`s ready to explore.
Frame description
The Nuroad C:62 frame takes everything we know about carbon frames and repackages it in a format that`s perfect for gravel. There`s ample frame clearance for tyres up to 50mm (45mm with mudguards). An integrated seat clamp and semi-integrated cable routing complement the frame`s elegant, organic appearance. The C:62 carbon fork has two carrier mounting positions, while the frame itself is ready to accept mudguards and a rear carrier, should you wish to fit them. And the overall weight for all this? Just 1,150g for a mid-sized frame. So it`s tough, but also extremely light. The ideal basis for a new approach to gravel exploration.
| Availability | Out of stock, please call for availability |
|---|---|
| BIKE year | 2026 |
| Category | Gravel |
| Colour | Black Line |
| Condition | Brand new |
| bottom bracket | Shimano SM-BB71-41B, 86mm Pressfit |
| brake levers | Shimano GRX ST-RX610 |
| cassette | Shimano Deore CS-M6100, 10-51T |
| chainring | Crankset c-ring sizes: 40T |
| chainset | Shimano CN-M6100 |
| crankset | Shimano GRX FC-RX610, 40T |
| fork | CUBE C:62® Technology, 1 1/8-inch - 1 1/2-inch Tapered, Integrated Cable Routing, Flat Mount Disc, Fender & Lowrider Mounts, Internal Light Cable Option, 12x100mm |
| frame | C:62® Advanced Twin Mold Technology, Internal Cable Routing, Integrated Seat Post Clamp, Flat Mount Disc, Fender/Rack & Kickstand Option, 12x142mm, UDH™ |
| handlebar | Newmen Advanced Gravel Bar 318, Carbon, 31.8mm Tape: ACID Bartape CC 3.0 |
| headset | ACROS, Top Integrated 1 1/2-inch w/ Integrated Cable Routing, Bottom Integrated 1 1/2-inch |
| rear derailleur | Shimano GRX RD-RX822-SGS, 12-Speed |
| saddle | ACID Nuance Pro |
| seatpost | Newmen Advanced, Carbon, 27.2mm Dropper: no |
| stem | CUBE CIS Stem w/ Cable Routing, FPI-Link |
| tyres | Schwalbe G-One R Pro, TLR, 45-622 |
| wheelset | Newmen Performance X.R.25, 28/28 Spokes, 12x100mm / 12x142mm, Tubeless Ready |
| MPN | 130100L |
| PNUM | 20971 |
| PRICE | £1999.00 |
Click here to view finance options.
Call 029 2052 9955 or email us and this bike could be yours today!
Due to the size and weight of most bikes, a charge would apply to shipping remote regions, offshore UK and Ireland.
The courier will require a signature for your delivery. If no one is available to sign for your goods, the courier will leave a card with instruction of where you can collect it.
Working days are Monday to Friday unless otherwise stated. There may be circumstances beyond our control which cause delay and in such circumstances we will endeavour to deliver the goods as soon as they arrive from manufacturers.
To view our Shipping & Returns Policy, click here.
Our flexible finance options mean you can purchase this product with a minimal deposit (or call us and arrange a deposit that suits you). Before applying for finance, please ensure you have read the information on eligability.
We use cookies to make our site work well for you and so we can continually improve it. The cookies that are necessary to keep the site functioning are always on.